Logo word katowice

Załącznik nr 1

do Zarządzenia nr 50/IX/2024 Dyrektora WORD Katowice

 z dnia 16.09.2024 r.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W KATOWICACH

Preambuła

Dobro i bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach na rzecz Małoletnich.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach prowadzi swoją działalność statutową, w tym egzaminacyjną jak i szkoleniową z poszanowaniem praw dzieci, które z uwagi na swój wiek, stan emocjonalny i psychiczny, są szczególnie narażone na krzywdzenie. Każdy pracownik WORD Katowice traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy WORD Katowice, realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa i zgodnie z przepisami wewnętrznymi Ośrodka oraz swoimi kompetencjami.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach wprowadza Standardy Ochrony Małoletnich realizując obowiązek prawny wynikający z ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560, poz. 1228).

Wprowadzone Standardy Ochrony Małoletnich obowiązują również we wszystkich Oddziałach Terenowych WORD Katowice: w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Rybniku, Tychach oraz w Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i w Regionalnych Centrach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD Katowice, a także Galeria Motoryzacji i Techniki z siedzibą w Bytomiu.

Wprowadzone Standardy określają działanie profilaktyczne, edukacyjne, procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia Małoletniego, a w sytuacji, gdy do skrzywdzenia doszło – określają zasady złagodzenia skutków przez efektywną pomoc Małoletniemu.

WORD Katowice uznaje istotność prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku krzywdzenia, podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka i zobowiązuje się szkolić swoich pracowników, aby posiadali kompetencje do wywiązywania się z tego obowiązku.

Część I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE I OBOWIĄZKI WORD KATOWICE JAKO PRACODAWCY

Rozdział 1.

Definicje pojęć użytych w Standardach Ochrony Małoletnich

  1. Pracodawca – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach oraz Oddziały terenowe w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Rybniku i Tychach.
  2. Dyrektor – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.
  3. KCBRD – Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Katowicach.
  4. RCBRD – Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Oddziałach Terenowych WORD Katowice w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Rybniku i Tychach.
  5. WORD Katowice – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach.
  6. Oddziały Terenowe – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach Oddział Terenowy w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Rybniku i Tychach.
  7. Galeria – Galeria motoryzacji i techniki WORD Katowice z siedzibą w Bytomiu.
  8. Małoletni – każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
  9. Pracownik – każda osoba zatrudniona lub współpracująca z WORD Katowice bez względu na formę, w tym w szczególności w ramach umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej, praktykanci, wolontariusze, stażyści itp.
  10. Rodzic – przedstawiciel ustawowy małoletniego pozostającego pod jego władzą rodzicielską; jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde znich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
  11. Opiekun – opiekun prawny małoletniego tj. osoba, która jest przedstawicielem ustawowym małoletniego, może dokonywać czynności prawnych w imieniu małoletniego ima za zadanie chronić jego interesy prawne, osobiste i finansowe lub opiekun faktyczny tj. osoba sprawująca opiekę nad małoletnim bez obowiązku ustawowego.
  12. Krzywdzenie – każde zamierzone lub niezamierzone działanie, lub zaniechanie działania jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania, lub bezczynności, które naruszają równe prawa i swobody dziecka i/lub zakłócają jego optymalny rozwój.
  13. Przemoc fizyczna – każde celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu, lub groźba uszkodzenia ciała, która może spowodować uszczerbek na zdrowiu lub zagrażać życiu.
  14. Przemoc emocjonalna – poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, nieustanna krytyka, obarczanie tematami i konfliktami osób dorosłych, manipulowanie, brak wsparcia, stawianie zbyt dużych oczekiwań lub wymagań.
  15. Przemoc seksualna – angażowanie małoletniego w czynność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym oraz zachowań bez kontaktu fizycznego (w szczególności pokazywanie małoletniemu materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm).
  16. Przemoc ekonomiczna – niezapewnianie odpowiednich warunków do rozwoju dziecka (odpowiednie ubranie, odżywianie, potrzeby edukacyjne, schronienie) lub obietnica ich zaspokojenia w zamian za określone zachowanie dziecka.
  17. Dane osobowe dziecka – wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
  18. Rejestr – Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z ograniczonym dostępem.
  19. Koordynator Ochrony Małoletnich i osoba upoważniona do dokonywania interwencji – pracownik powołany przez Dyrektora WORD Katowice.
  20. Standardy – Standardy Ochrony Małoletnich.

 Rozdział 2.

Postanowienia ogólne

  1. Standardy Ochrony Małoletnich WORD Katowice opracowane są w wersjach:
    • pełnej,
    • skróconej (stanowiącej załącznik nr 7 do Standardów),
  1. Pracodawca w każdym czasie udostępnia na żądanie pracownika niniejsze Standardy, za co odpowiada Koordynator ds. Ochrony Małoletnich.

Rozdział 3

Koordynator ds. Ochrony Małoletnich

  1. Dyrektor WORD Katowice wyznacza osobę odpowiedzialną za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich w WORD Katowice.
  2. Do obowiązków Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich należy monitorowanie realizacji Standardów, reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz proponowanie zmian w Standardach.
  3. Nie rzadziej, niż raz na dwa lata, Koordynator ds. Ochrony Małoletnich dokonuje przeglądu Standardów, weryfikuje potrzebę ich aktualizacji, a w przypadku konieczności ich aktualizacji przedkłada stosowny projekt Dyrektorowi WORD Katowice.
  4. Pracownik WORD Katowice może przekazywać swoje uwagi, proponować zmiany względem uregulowań zawartych w Standardach do Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich oraz zgłaszać incydenty naruszania Standardów.
  5. Wszelkie uwagi, proponowane zmiany i incydenty w zakresie naruszania Standardów Koordynator ds. Ochrony Małoletnich przekazuje Dyrektorowi WORD Katowice.
  6. Wskazanym jest powołanie zastępcy Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich na wypadek jego nieobecności uniemożliwiającej mu wykonywanie powierzonej funkcji.
  7. Koordynator ds. Ochrony Małoletnich przyjmuje zgłoszenia o podejrzeniu krzywdzenia lub o skrzywdzeniu Małoletniego i podejmuje w miarę możliwości odpowiednie kroki celem jak najszybszej interwencji, poprzez zawiadomienie odpowiednich organów, współpracę, udostępnianie niezbędnych dokumentów na wniosek organów działających w danej sprawie.
  8. Wszelkie zmiany w Standardach dokonywane są w formie pisemnej, na podstawie odpowiedniego zarządzenia Dyrektora.
  9. Koordynator ds. Ochrony Małoletnich prowadzi rejestr interwencji i przechowuje go wraz z dokumentacją zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.

Rozdział 4

Bezpieczna rekrutacja pracowników WORD Katowice

  1. Przed nawiązaniem stosunku pracy lub skierowaniem danej osoby do pracy z małoletnimi (w rozumieniu z art. 21 ustawy z 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024r. poz. 560 poz. 1228) wskazany pracownik WORD Katowice ma obowiązek sprawdzenia informacji dotyczącej danej osoby, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym.
  2. Osoba, o której mowa w punkcie 1 powyżej, przedkłada Dyrektorowi Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w Rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. O przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172, z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2024 poz. 113), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
  3. Osoba, o której mowa w punkcie 1 powyżej, posiadająca obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, ponadto przedkłada WORD Katowice informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
  4. Osoba, o której mowa w punkcie 1 powyżej, jest zobowiązana do złożenia WORD Katowice oświadczenia o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do Standardów), oraz jednocześnie przedkłada WORD Katowice informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi. Jeżeli prawo państwa, o którym mowa wyżej, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.
  5. W przypadku, gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona wyżej wskazana informacja, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w punkcie 1 powyżej, składa WORD Katowice oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w Rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z edukacją lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do Standardów).
  6. Oświadczenia, o których mowa w punkcie 4 i 5 powyżej, składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
  7. Osoba, o której mowa w punkcie 1 powyżej, zobowiązana jest do złożenia oświadczenia o znajomości i zobowiązaniu się do przestrzegania zasad określonych w Standardach (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 do Standardów). Informacje, o których mowa w punkcie 1 i kolejnych, wskazany pracownik WORD Katowice utrwala w formie wydruku bądź kopii potwierdzonej za zgodność z przedłożonym dokumentem lub przyjmuje w oryginale i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do pracy z małoletnimi.
  8. Przepisy zawarte w punktach 1 – 7 rozdziału 4 dotyczą również osób trzecich, które wykonują umowę lub czynności na rzecz WORD Katowice w przypadku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich w stosunku do jej pracowników i współpracowników.

Rozdział 5

Zasady relacji pracownik – małoletni

  1. Standardy są ogólnie dostępne dla pracowników WORD Katowice na stronie intranetu, stronie internetowej WORD Katowice, a w formie drukowanej w widocznym miejscu, na tablicach informacyjnych zarówno w głównej siedzibie WORD Katowice jak i we wszystkich oddziałach terenowych oraz w Krajowym Centrum BRD jak i Regionalnych Centrach BRD, a także Galerii w miejscu ogólnie dostępnym we wszystkich obiektach.
  2. Przed rozpoczęciem czynności o których mowa w rozdziale 4 pkt. 1 pracownik WORD Katowice zobowiązany jest zapoznać się z treścią Standardów i złożyć oświadczenie zgodnie z rozdziałem 4 pkt. 7 Standardów.
  3. Wszelkie wątpliwości, co do zakresu stosowania Standardów pracownik WORD Katowice kieruje do Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich.

Rozdział 6

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonym w innej formie

  1. WORD Katowice podczas wybranych zajęć oraz w przypadku niektórych wystaw umożliwia dostęp do treści edukacyjnych i informacyjnych za pomocą sieci Internet wyłącznie pod nadzorem prowadzącego zajęcia.
  2. Korzystanie z multimediów, sieci Internet i programów użytkowych służy wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym.
  3. W WORD Katowice wszystkie stale zamontowane stanowiska multimedialne posiadają dodatkowe zabezpieczenia chroniące użytkownika przed dostępem do treści innych niż prezentowane – tzw. tryb Kiosku.
  4. Wszystkie komputery wykorzystywane do zajęć z dziećmi, są wyposażone w oprogramowanie antywirusowe, które automatycznie filtruje treści niebezpieczne i nieodpowiednie dla nieletnich.

Część II.

WORD KATOWICE, JAKO ORGANIZATOR WYKONUJĄCY SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWĄ, W TYM EGZAMINACYJNĄ JAK I SZKOLENIOWĄ Z POSZANOWANIEM PRAW DZIECI.

Rozdział 7.

Zasady bezpiecznej relacji pracowników WORD Katowice z małoletnimi

  1. Podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników WORD Katowice jest działanie dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie. Pracownik traktuje małoletniego z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie, w tym także słownej.
  2. Pracownik WORD Katowice zobowiązany jest do równego traktowania wszystkich małoletnich, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych, stanu zdrowia.
  3. Jakiekolwiek kontakty pomiędzy pracownikiem WORD Katowice a małoletnim nie powinny wykraczać poza interakcje uzasadnione obowiązkami służbowymi.
  4. Małoletni ma prawo do prywatności, odstąpienie od zasad poufności każdorazowo musi być uzasadnione, a małoletni o takim fakcie powinien być jak najszybciej poinformowany.
  5. Podczas korzystania, przez grupy zorganizowane/szkolne, z oferty WORD Katowice do grupy uczestników szkolenia powinien być przypisany minimum jeden opiekun/nauczyciel ze strony szkoły/organizatora wycieczki/warsztatów. W przypadku dzieci niepełnosprawnych oraz grup integracyjnych, liczba opiekunów ustalana jest indywidualnie.
  6. Pracownicy WORD Katowice unikają kontaktu fizycznego z małoletnim innego niż niezbędny. Dopuszczalny kontakt fizyczny powinien być w naturalny sposób związany z zabawą, ewentualną pomocą małoletniemu w czynnościach higienicznych, koniecznością zapewnienia dziecku bezpieczeństwa lub ewentualną potrzebą uspokojenia dziecka.
  7. Aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony, małoletni oraz ich opiekunowie są zobowiązani do przestrzegania zasad obowiązujących w WORD Katowice.
  8. Każdy obserwator jakichkolwiek form przemocy pomiędzy małoletnimi a pracownikiem WORD Katowice zobowiązany jest do niezwłocznej, adekwatnej reakcji, polegającej na powstrzymaniu zaistniałego zdarzenia.

Rozdział 8

Zachowania niedozwolone wobec małoletnich

W komunikacji i kontaktach pracownik WORD Katowice z małoletnimi zabrania się:

 

  • Dyskryminacji ze względu na stan zdrowia, potrzeby rozwojowe i edukacyjne, możliwości psychofizyczne, płeć, orientację seksualną, pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne,
  • Stosowania wypowiedzi naruszających godność osobistą małoletniego,
  • Obrażania, upokarzania, lekceważenia i zawstydzania małoletniego,
  • Używania wulgaryzmów, obraźliwych gestów, niestosownych żartów, wypowiadania treści o zabarwieniu seksualnym, wykorzystywania przewagi fizycznej i stosowania gróźb,
  • Stosowania agresji, w tym także słownej i przemocy fizycznej oraz psychicznej wobec małoletnich,
  • Naruszania nietykalności osobistej małoletnich,
  • Nawiązywania relacji o charakterze seksualnym,
  • Fotografowania, filmowania małoletnich i rozpowszechniania materiałów przedstawiających wizerunek małoletnich bez pisemnej zgody ich opiekunów prawnych.

 

Rozdział 9

Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi. Zachowania niedozwolone

Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi

  1. Odpowiedzialność za małoletnich podczas korzystania z oferty WORD Katowice ponoszą ich opiekunowie.
  2. W celu lepszej ochrony małoletni mają obowiązek przestrzegania zasad i norm obowiązujących w WORD Katowice oraz stosowania się do poleceń pracownika WORD Katowice.
  3. Małoletni szanują prawo innych do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie, narodowość, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność. Nie naruszają praw innych, nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność.
  4. Kontakty między małoletnimi cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej, tj. używanie zwrotów grzecznościowych, poprawny, wolny od wulgaryzmów język, kontrola swojego zachowania i emocji.
  5. Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród małoletnich nie jest akceptowana.
  6. Małoletni mają obowiązek informowania opiekunów lub pracowników WORD Katowice o wszelkich przejawach brutalności, agresji, przemocy i wulgarności.
  7. W przypadku zachowań rażących, łamiących zasady i obowiązujące normy, pracownik WORD Katowice niezwłocznie informuje o tym fakcie rodzica lub opiekuna małoletniego, w celu podjęcia przez nich działań interwencyjnych oraz Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich w celu podjęcia działań w zakresie jego kompetencji.

Zachowania niedozwolone miedzy małoletnimi:

  1. Stosowanie agresji i przemocy fizycznej, psychicznej oraz słownej,
  2. Naruszenie nietykalności osobistej innej osoby,
  3. Celowe niszczenie i nieszanowanie własności innych osób oraz własności WORD Katowice,
  4. Fotografowanie, filmowanie i upublicznianie zdarzeń z udziałem innych bez ich zgody.

Rozdział 10

Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego

  1. Pracownicy WORD Katowice zwracają uwagę na symptomy krzywdzenia małoletnich, zwracając w szczególności uwagę na poniższe czynniki ryzyka:
    1. widoczne obrażenia ciała (siniaki, ugryzienia, rany), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić,
    2. nadmierne zakrywanie ciała nieadekwatne do pogody,
    3. strach przed opiekunem, obawy przed powrotem do domu,
    4. strach przed osobami dorosłymi, strach przed innymi małoletnimi,
    5. zachowanie mogące świadczyć o używaniu środków psychoaktywnych,
    6. nadmierne szukanie kontaktu z dorosłym,
    7. pojawianie się w rozmowach, zachowaniu małoletniego motywów przemocy lub motywów seksualnych,
  2. W przypadku powzięcia przez pracownika WORD Katowice podejrzenia krzywdzenia małoletniego lub uzyskania informacji w tym przedmiocie, pracownik niezwłocznie informuje o tym Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich, a w przypadku jego nieobecności jedną z osób upoważnionych do dokonywania interwencji, które przekazują informację Dyrektorowi WORD Katowice lub jego Zastępcy.
  3. Interwencja podejmowana jest przez Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich lub przez pracownika upoważnionego przez Dyrektora do dokonywania interwencji.
  4. W celu udokumentowania zaistniałej sytuacji Koordynator ds. Ochrony Małoletnich lub osoba upoważniona do dokonywania interwencji wypełnia Kartę interwencji sporządzoną zgodnie z załącznikiem nr 4 do Standardów.
  5. W przypadku, gdy zgłoszenie krzywdzenia dotyczyło osób wskazanych w pkt. 2 powyżej, osoby te są całkowicie wyłączone z dalszej procedury.
  6. Koordynator ds. Ochrony Małoletnich lub upoważniony do dokonywania interwencji pracownik, za zgodą Dyrektora lub Zastępcy Dyrektora, może zadecydować o zaangażowaniu specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie z małoletnim.
  7. W przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie małoletniego jest zagrożone, pracownik WORD Katowice ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym fakcie właściwe służby, tj. Policję, Pogotowie Ratunkowe, jednostki systemu opieki społecznej.
  8. W przypadku, gdy zgłoszenie obejmuje podejrzenie krzywdzenia przez pracownika WORD Katowice, dany pracownik WORD Katowice zostaje niezwłocznie odsunięty od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
  9. Osoba podejmująca interwencję ustala przebieg zdarzenia. Ustalenia podjęte w toku interwencji są utrwalane na karcie interwencji.
  10. W przypadku, gdy podejmowana interwencja dotyczy podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez pracownika WORD Katowice, Dyrektor i Koordynator ds. Ochrony Małoletnich wysłuchują pracownika WORD Katowice oraz inne osoby mające wiedzę o zdarzeniu. W sytuacji, gdy podejrzenia zostaną potwierdzone, Dyrektor stosuje odpowiednie środki dyscyplinujące, w tym kary porządkowe zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz uruchamia przewidzianą prawem procedurę.
  11. W przypadku, gdy podejmowana interwencja dotyczy podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego należy dodatkowo przeprowadzić rozmowę z małoletnim podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego opiekunem, a także oddzielnie z małoletnim poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunem. Podczas rozmowy należy upewnić się, że małoletni podejrzewany o krzywdzenie nie jest krzywdzony przez swojego opiekuna lub inne osoby.
  12. Po wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia Dyrektor, Zastępca Dyrektora lub osoba podejmująca interwencję przeprowadza rozmowę z opiekunami małoletniego, podczas której informuje o zdarzeniu oraz o możliwości uzyskania specjalistycznego wsparcia we właściwych organizacjach lub służbach. W przypadku, o którym mowa w pkt. 11 powyżej, rozmowę przeprowadza się z opiekunami małoletniego krzywdzonego i małoletniego krzywdzącego.
  13. W ramach przebiegu interwencji, w przypadku małoletnich niepełnosprawnych lub ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zastosowanie mają punkty od 1 do 12 rozdziału 10, a pracownik WORD Katowice dostosowuje swoje działania do możliwości i potrzeb małoletnich, korzystając w niezbędnych przypadkach z pomocy specjalistów.

Rozdział 11

Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego

 

  • W przypadku, gdy w toku interwencji przeprowadzonej zgodnie z procedurą określoną w rozdziale 10 zostanie powzięte podejrzenie, że doszło do popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, Dyrektor sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je organom ścigania. W sytuacji podejrzenia popełnienia przestępstwa z użyciem lub przestępstwa przeciwko wolności seksualnej zawiadomienie powinno zostać złożone niezwłocznie.
  • W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunem wynika, że nie jest on zainteresowany pomocą małoletniemu, ignoruje zdarzenie lub nie okazuje wsparcia małoletniemu, Dyrektor we współpracy z kancelarią prawną obsługującą sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny do właściwego sądu rodzinnego.

 

Rozdział 12

Zasady i sposób udostępniania rodzicom lub opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletniemu standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania

  1. Standardy są ogólnie dostępne dla opiekunów małoletnich oraz samych małoletnich na stronie internetowej WORD Katowice www.word.katowice.pl oraz w formie drukowanej w miejscu ogólnie dostępnym we wszystkich Oddziałach Terenowych WORD Katowice: w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Rybniku, Tychach oraz w Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i w Regionalnych Centrach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD Katowice, a także Galerii motoryzacji i techniki WORD Katowice z siedzibą w Bytomiu.
  2. Standardy są udostępniane na stronie internetowej WORD Katowice w formie pełnej i skróconej, sporządzonej w sposób zapewniający ich zrozumienie przez małoletnich.

Rozdział 13

Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego

  1. Z przebiegu każdej interwencji Koordynator ds. Ochrony Małoletnich lub osoba upoważniona do dokonywania interwencji sporządza kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 4 do niniejszych Standardów.
  2. Pracownik WORD Katowice zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji związanych z podejrzeniem krzywdzenia małoletniego.
  3. W przypadku, gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów małoletniego na piśmie oraz sporządzić kartę interwencji.
  4. Karty interwencji przechowuje Koordynator ds. Ochrony Małoletnich, a w przypadku określonym w rozdziale 10 pkt. 5 Dział Kadr, przez okres odpowiadający okresowi przedawnienia czynów zabronionych lub czynów karalnych, których podejrzenia popełnienia dotyczy zgłoszenie przewidzianych w obowiązujących przepisach, nie krócej jednak, niż 2 lata.

Rozdział 14

Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych Małoletniego

  1. WORD Katowice, uznając prawo Małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku Małoletniego, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych Małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (klauzula informacyjna załącznik nr 6).
  2. Dane osobowe Małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w Ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych):
    • pracownik WORD Katowice ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza, oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem;
    • dane osobowe Małoletniego są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
  3. Wytyczne dotyczące zasad ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych Małoletnich stanowią Załącznik nr 8 do niniejszych Standardów.
  4. Pracownikowi nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie WORD Katowice bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego Małoletniego.
  5. Upublicznienie przez pracownika wizerunku Małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego Małoletniego.
  6. W celu uzyskania zgody, o której mowa wyżej, pracownik WORD Katowice może skontaktować się z opiekunem Małoletniego, by uzyskać zgodę na nieodpłatne wykorzystanie zarejestrowanego wizerunku dziecka i określić, w jakim kontekście będzie wykorzystywany, np. umieszczony zostanie na platformie YouTube w celach promocyjnych lub na stronie internetowej administrowanej przez WORD Katowice (niniejsza zgoda obejmuje wszelkie formy publikacji, w szczególności plakaty reklamowe, ulotki, drukowane materiały promocyjne, reklamę w gazetach i czasopismach oraz w Internecie itp.), lub ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna Małoletniego – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.

Na skróty:

Egzaminy na prawo jazdy

Szczegóły

Kursy i szkolenia

Szczegóły

Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Szczegóły

Galeria Motoryzacji i techniki WORD Katowice

Szczegóły
Skip to content